środa, 2 listopada 2011

Budujemy górzystą dioramę, cz. I

Witam.

W tym tutorialu pokażę, wam jak zrobić prostą podstawkę sceniczną. Będzie to podstawka pod mój nowy projekt "Vampire Valley". Jak nazwa wskazuje zrobimy dolinę oraz niewielką górę. W tej części zaprezentuję wam od czego zacząć, w drugiej dodamy elementy upiększające i wzbogacające teren, natomiast w trzeciej pokażę wam jak to wszystko pomalować. Do dzieła:

Czego potrzebujemy:
- płyta pilśniowa,
- ołówek,
- wikol,
- kamienie,
- plastelina,
- kawałki kory (najlepsza jest ze świerków),
- glina samoutwardzalna,
- podstawki pod figurki, które potem zamieścimy na dioramie,
- narzędzia do modelowania (nożyk, mała szpachla, wykałaczka, itp.)

1. Pracę zaczynamy od naszkicowania kształtu naszego terenu. Przydatne będą tu wszelkie zdjęcia prawdziwych dolin, gór. To ułatwi wam także późniejszą pracę przy modelowaniu.

2. Następnym krokiem jest ułożenie kamieni, które wypełnią przestrzeń wewnątrz góry. Pamiętajcie, aby nie przesadzić bo makieta będzie za ciężka. Oczywiście to nie muszą być dokładnie kamienie, możecie improwizować. Ten krok ma na celu zaoszczędzenie innych potrzebniejszych materiałów takich jak glina.

3. Szczeliny miedzy głazami wypełniamy plasteliną nadając górze podstawowy kształt. Staramy się wepchnąć masę dość głęboko, to polepszy stabilność i przyczepność skał.


4. W tym kroku potrzebna nam będzie kora. Łamiemy jej większe kawałki tak, aby dopasowanie ich do struktury naszej góry nie było kłopotliwe. Korę wciskamy mocno w plastelinę i zalepiamy większe szczeliny. Jednak nie przesadźcie. Teren będzie wyglądał naturalniej właśnie dzięki takim pęknięciom i szczelinom. W niektórych miejscach warto użyć wikolu do wzmocnienia całości. Cały czas obserwujcie makietę. Podnoście ją, obracajcie tak, aby szybko wyłapać ruchome elementy.




5. Teraz do ręki bierzemy glinę. Nakładamy ją wszędzie tam gdzie chcemy nadać skalistą fakturę. Po przylepieniu fragmentu, ugniatamy go kawałkiem kory. Dodatkowo po wyschnięciu glina zespoli całość. Warto zalepić większe elementy plasteliny, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne (chociaż i tak nie pozwolimy, aby ktokolwiek dotykał naszej dioramy paluchami :P).



6. Kończymy ten krok na zalepieniu podnóża góry i uformowaniu koryta strumienia.

7. Na koniec umieszczamy podstawki na odpowiednich miejscach, tam gdzie potem będą stały nasze figurki. Nożykiem wycinamy ich obrysy i wyjmujemy niepotrzebną glinę. Nie martwcie się jeżeli podstawki znajdują się za nisko. Potem łatwo będzie można to skorygować.



To już wszystko. Dziękuję za uwagę. Teraz zapraszam do części II, gdzie zajmiemy się dodatkami i wykończeniem terenu.

Pozdro,
L_T

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz