niedziela, 20 listopada 2011

Budujemy górzystą dioramę, cz. II

Cześć!

Witam w drugiej części mojego poradnika o tworzeniu dioramy. Poprzednio zajmowaliśmy się podstawowym przygotowaniem terenu i jego modelowaniem. Tym razem zajmiemy się wykończeniami i dodatkami. Zapraszam do lektury:

Czego potrzebujemy:
- ołówek, linijka,
- gipsowe elementy architektoniczne (np. kolumna, mur, cegły), w tym tutorialu użyłem elementów zrobionych własnoręcznie - kolejny temat na poradnik :),
- wikol, kropelka, poxipol do metalu,
- gips,
- glina samoutwardzalna,
- masa Milliput,
- piasek
- magnesy neodymowe,
- spinacze (do dokumentów, metalowe),
- korzenie,
- bitsy czaszek, uzbrojenia,
- podstawki pod figurki, które potem zamieścimy na dioramie,
- narzędzia do modelowania (nożyk, mała szpachla, wykałaczka, itp.)

1. Na początku, rozrobionym gipsem, wyrównujemy płaski teren na wzgórzu. W tym miejscu będą stali nasi bohaterowie.


2. (Przy tym kroku stwierdziłem, że muszę dodać trochę terenu z tyłu góry, wiec dokleiłem brakującą glinę). Po wyschnięciu gipsu, wykopujemy otwory na obie podstawki.

3. Teraz schody. Masę Milliput przyklejamy w dwóch miejscach na zboczu wzgórza. Potem przy pomocy nożyka i szpachelki formujemy schodki. Wiem - to nie jest łatwy etap. Próbujcie, w końcu wam wyjdzie ;). Aby do narzędzi nie przyklejała się masa, zwilżajcie je odrobiną wody.


Po wyschnięciu masy, nożykiem nacinamy i "niszczymy" schody. Bądźcie ostrożni, aby nie przesadzić.

4. Ołówkiem i linijką wykreślamy proste, które wyznaczą nam linie krawędzi płytek na posadzce. Następnie pilnikiem robimy wymienione wyżej zagłębienia oraz zniszczenia i ubytki.


5. Zaczynamy budować nasze ruiny (heh zabawne :P). Ja wybrałem kolumnę oraz fragment muru. Jeżeli wasze struktury wyglądają na kruche, lub są dość wysokie, lepiej zastosujcie piny (będzie tutek).
Po wybraniu miejsca, przyklejamy wszystkie elementy do podłoża. Miejsca styku zaklejamy wikolem i piaskiem. Dodatkowo piasek rozlepiamy w drobnych łatach po całej powierzchni podłogi oraz niżej, wokół całej góry.

6. Czas na florę. Wybierzcie najlepiej pasujące korzonki i po prostu przyklejcie je wikolem do dioramy. Ja wybrałem trzy, które imitują:

pnącze



uschnięte drzewko


i kłodę


7. Aby maksymalnie urozmaicić waszą dioramę przyklejamy parę bitsów. To co macie. Ja użyłem kilku czaszek, tarczy, strzał i włóczni.

8. Na koniec pozostają podstawki. Z wierzchu przyklejamy kilka warstw piasku tak, aby były równe, odpowiednio do wysokości terenu wokół nich. Od spodu mocujemy poxipolem po magnesie, natomiast w przyszykowanych dla nich otworach w dioramie, po kawałku spinacza (ew. kilku).



Modelowanie dioramy uważam za zakończone. Wygląda obecnie tak:

A tutaj dodatkowe zdjęcia figurki Vlad Von Carstein oraz makiety z pięciozłotówką dla porównania skali.


W części III, ostatniej tego tutorialu, zaprezentuję jak można pomalować dioramę - krok po kroku, z dokładnym opisem.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam!
L_T


PS szkielety już nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie zaproszę je do nowego "domu" :P.

4 komentarze:

  1. woooooow, ale ekstra te cegiełki wyglądają!!!! muszę to zobaczyć na żywo koniecznie! a będziesz to jeszcze malował, czy zostawisz takie białe?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki wielkie :).
    >Qc
    No staram się, staram :>
    >monia
    Oczywiście! I to będzie zacne malowanie ^^

    OdpowiedzUsuń